esmaspäev, 20. juuni 2011

TON 09 - Padise

16. juunil toimus TON päevak "Padise" kaardil.

Padise seostub enamusele arvatavasti kõige rohkem seal asuva kloostriga. Olen seal kloostris ja ümbruskonnas käinud päris mitmed korrad ja lisaks veel TON päevakud. Klooster on oma ruumide ja ehitusliku vaatevinkli poolest päris huvitav. Eestikeelse vikipeedia järgi ehitati teda lausa 200+ aastat. Küll peab ikka kannatus olema. Kloostrit on tasapisi restaureeritud ja müüre konserveeritud. Et jätkuks ka tulevastele põlvkondadele midagi vaadata. 20. ja 21. augustil võib näha Püha Bernardi päevade raames lavastust "Keisrinna hull".

Orienteerumisest ka. Kaart tundub mind mõneti soosivat, kuna läbi aegade väga palju seal vigu ei ole teinud. Kaardi tõlgendamisest või rajavalikust johtuvalt tulevad mõned pisikesed apsud ikka sisse. Seekordne rada oli mõnevõrra lühem, kui tavaliselt. Tervislik seisund ei lubanud väga palju tempot arendada. Võtsin päris lõdvalt. Raja lõpuosas lisasin enesetunde paranedes tempot juurde. 21AL raja 5-38 -> 6-46 lõigu vahele jäänud oja tundus teele olulislt lähemal olevat, kui kaardil kujutatud. Peab vist oma täpse GPS-iga minema üle kontrollima. 2-33 kivist suutsin üsna lähedalt mööda põrutada. See oli ka üks suuremaid möödaminekuid. 9-51 oleks võinud ka vähe paremini minna. Ei tea, mis selle suuna ära kallutas. Kompass taskus sai seigeldud ca 7 km jagu.

kolmapäev, 15. juuni 2011

Plätserdamine

Siin Tallinnas (2011 KULTUURIPEALINN killustikuga) on vist põmmpead mingi ameti juhtpuldis. Kuidas muidu iseloomustada sellist tegevust, kus põhimõtteliselt rahva raha tuulde loobitakse?

Jutt käib tänavate plätserdamisest killustikuga. Aukude lappimisel tehtagu pigem korralikku tööd. Plätserdamine pole töö. Eriti häirib see mind, kui kaherattalisega liiklejat. Mingid ajukääbused on leidnud vist, et selline tegevus toob kokkuhoidu. Võib-olla tõesti lühiajaliselt, aga pikemat vaatenurka ametkonnad ei tundu nägevat.

Mitte keegi ei hooli enam 30 km/h liikluspiirangust. Miks peakski? Maal kruusateel võib ju ka 90 km/h sõita.

Sellise mulje jätab TALLINN minule ja paraku ka paljudele turistidele.

esmaspäev, 13. juuni 2011

TON 08 - Kloogaranna

09. juunil toimus TON päevak "Kloogaranna" kaardil.

Kaardi peale on trükitud "Kloogaranna", kuid tegelik asukoht Klooga teerist. Ja ega kõige lähem metsas olnud punkt polnudki Klooga hoonestusest eriti kaugel. Umbes 200 m.
Küllaltki lähedalt leiab holokausti ohvrite mälestusmärgi. Läheneva küüditamise mälestuspäeva valguses on selle aasta juunikuu siiani möödunud küllaltki nukrates toonides. Eks igaüks tunnetab omamoodi.

Orienteerumisest rääkides arvan, et mingi anomaaliaga on meil selles piirkonnas tegemist. Kuidas muidu seletada minu ülimalt suurt vigade hulka ja kaasvõistlejate äpardusi ning vigastusi. Nägin ühte, kes lonkas tugevasti jalga, teine kirjeldas oma uperpallitamisi ja veristatud pead. Ise sain järjekordselt pihta kuivanud kuuseoksaga jala sisekülje hüppeliigese piirkonda. Oskasin teise punkti minnes uuesti esimesse jõuda. Teise punktiga tuli päris tugev ajakaotus. Sealt edasi sai erinevate punktide peale minnes igasuguseid lollusi läbi tehtud. Peebul ei läinud vigade osas eriti vist paremini. Ja mõned olid veel kauem ülesannet lahendamas. Aga võib-olla on kõik palavuse ja sääskede süü. Kompass taskus sai seigeldud ca 9 km jagu.

esmaspäev, 6. juuni 2011

TON 07 - Raudoja

02. juunil toimus TON päevak "Raudoja" kaardil.

Kahjuks peab seekord sissekannet alustama kurva sõnumiga.
Terviserikke tõttu suri rajal olles M65 klassi võistleja Peeter Pappel. Kaasvõistlejad ja kiirabi ei suutnud paraku tema elu päästa.

Mina kuulsin SI mahalugemise järjekorras seistes, kui räägiti kellegi elustamisest ja üldse sellel teemal, kuid midagi konkreetset ei kuulnud. Järgmisel päeval vaatasin orienteerumise foorumist, et selline kurb teade.

Mul oli au sellel kaardil orienteeruda esimest korda ja üldiselt ei saa kurta tulemuse üle. Tempo oli vahelduv. Kui joosta jaksasin, siis jooksin, vahepeal tegin jalutamistempot. Meeldis see, et oli palju erinevaid elemente, nagu näiteks kõlvikupiirid, mis on mulle mõnikord tekitanud raskusi. SI graafiku pealt paistis järjekordselt vastu suhteliselt lineaarne joon. See näitab, et orienteerumise vigu on vähe. Paar pisikest jõnksu oli, aga need polnud väga häirivad. Kui nüüd keegi oskaks öelda, kuidas see jooksutempo oleks võimalik paremaks saada, siis võiks juba esikümne piirile jõuda. Mitte et see nii väga oluline oleks. Distantsiliselt sai kompass taskus läbitud kokku ca 7,6 km.